Valsts koris “Latvija”

2010. gada novembrī Valsts koris “Latvija” debitēja Ņujorkā (ASV) ar trim koncertiem Baltās gaismas festivālā, ko organizēja Linkolna centrs. The New York Times vairākos pārskatos kora skanējumu raksturoja kā “izsmalcinātu, skaistu un krāšņu”.

Šobrīd korim ir liels pieprasījums koru vidū Eiropā, un 2010. gadā tas ir sniedzis vairāk nekā divdesmit koncertus ārzemēs, ieskaitot dažas no prestižākajām koncertzālēm (Amsterdamas Concertgebouw; Hamburgas Laeiszhalle; Lucernas koncertzāle; Igora Stravinska zāle Montreuksā un citas).

Koris 2022. gadā svinēs 80 gadu jubileju. Koris ir piecas reizes ieguvis Latvijas Lielo mūzikas balvu (1998., 2000., 2002., 2009. un 2010. gadā), un 2003. gadā korim tika pasniegta Latvijas Republikas Ministru kabineta balva. 2007. gadā tam tika piešķirta Latvijas Republikas Kultūras ministrijas balva.

Kopš 1997. gada kora mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents ir Māris Sirmais, bet ģenerālmenedžeris – Māris Oslejs.

Pēdējos gados koris ir sadarbojies ar vadošajiem Eiropas simfoniskajiem orķestriem – Karalisko Concertgebouw orķestri, Bavārijas Radio simfonisko orķestri un Londonas filharmonisko orķestri. Koris ir sadarbojies ar orķestriem no Vācijas, Somijas, Singapūras, Izraēlas, ASV, Igaunijas, Maskavas, Sanktpēterburgas, Gustava Mālera kamerorķestra, kā arī ar ievērojamiem diriģentiem, kā Mariss Jansons, Andris Nelsons, Neeme Järvi, Pavo Järvi, Kristians Järvi, Deivids Zinmans, Vladimirs Jurovskis, Valērijs Gergijevs, Zubins Mehta, Vladimirs Fedosejevs, Tõnu Kaljuste, Simone Young un daudzi citi.

Koris “Latvija” sadarbojies ar tādiem mūziķiem kā vokāliste Elīna Garanča, Andžela Brauna, Aleksandrs Antoņenko; un vijolieristi Ivans Monighetti, Patriks Demenga u.c.

Koris ir universāls kolektīvs. Tā repertuāra pamatā ir zelta gabali no 18. – 20. gadsimta Eiropas klasiskās mūzikas, bet tas nepārtraukti  papildina savu repertuāru ar novatoriskiem, dažādu žanru skaņdarbiem, sākot ar filmu mūzikas ierakstiem – Perfume (Original Soundtrack) EMI Classics un beidzot ar vokāli-instrumentālajiem pasaules pirmatskaņojumiem Kjartana Sveinsona “Credo” skaņdarbs Ņujorkā 2010. gada novembrī. 2007. gada septembrī Brēmenes mūzikas festivālā koris Latvija kopā ar diriģentu Tõnu Kaljuste un Brēmenes simfonisko orķestri piedalījās Leras Auerbahas pirmatskaņojumos.

Svarīgākie koncerti un ieraksti:

2011. gada septembrī kora debija notika Briselē, Tēlotājmākslas centrā, kur bija uzstāšanās kopā ar Londonas filharmonisko orķestri un diriģentu Vladimiru Jurowski.

  2011. gada marts – divi debijas koncerti ar Amsterdamas Karaliskā Concertgebouw Orķestri, izpildot Mālera 8. simfoniju. Diriģents Mariss Jansons

2010. gada novembris – trīs debijas koncerti “Baltās gaismas festivālā”, ko organizē Linkoln Center (Ņujorka), tostarp projekts ar Islandes grupas mūziķiem Sigur Ros, kas piedalās Kjartan Sveinson kompozīcijas Credo un Jonsi & Aleks albuma “Riceboy Sleeps”  kompozīcijas transkripciju korim un pasaules pirmatskaņojumiem simfoniskajam orķestrim. Pozitīvas atsauksmes par šo koncertu tika publicētas gan “The New York Times”, gan “The Rolling Stone”.

2010. gada septembrī koris “Latvija” debitēja Montrē festivālā, kas sadarbībā ar Lucernas festivāla maestro Deivida Zinmana vadībā abos festivālos sarīkoja lielisku Arnolda Šēnberga Gurres dziesmu koncertuzvedumu. Šī bija otrā kora dalība Lucernas festivālā.

2009. gada martā koris Latvija debitēja Lucernas festivālā, jūlijā – lielākajā Vācijas mūzikas pasākumā – Reingauh festivālā – koris izpildīja Rodiona Ščedrina “The Sealed Angel”. Pēc šī koncerta Rodions Ščedrins sacīja, ka koris ir labākais pasaulē.

2010. gada maijā ierakstu kompānija WERGO izdeva šo koncerta ierakstu kompaktdiskā. Septembrī koris uzstājās Hamburgas simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertā Lāšellā un Berlīnes mūzikas festivālā.


2008. gada septembrī – kora “Latvija” debija koncertzālē Finlandia. Sadarbībā ar Helsinku simfonisko orķestri un diriģentu Džonu Storgardu koris “Latvija” 11. septembrī piedalījās Rodiona Ščedrina “Enchanted Wanderer” (2002) koncertizrādes pirmatskaņojumā Skandināvijā, Somijas koncertzālē Helsinkos.
 
2008. gada februārī koris “Latvija” piedalījās Arvo Pērsta kompozīcijas “Deer’s Cry” pasaules pirmatskaņojumā Īrijā koncertā “Baltic Voices”. Šajā koncertā pirmo reizi tika atskaņotas arī Riharda Dubras “Hail To Heaven Queen” un Georga Pelecka skaņdarbs “Blood Upon a Rose”.

2007. gadā plaši tika svinēts kora “Latvija” organizētais 10. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls. Šajā festivālā īpaši jāpiemin Leonarda Bernsteina misijas pirmā uzstāšanās Latvijā.

Valsts koris “Latvija” ir piedalījies rmūzikas ierakstīšanā filmai “Das Parfum”. Šo filmas mūziku 2006. gada septembrī izdeva EMI Classics CD ar nosaukumu “Perfume” (Original Soundtrack). Ierakstot šo skaņu, piedalījās arī Berlīnes Filharmonija kopā ar diriģentu Sera Simona Rattle vadībā. Koris ir piedalījies Warner Brothers, Harmonia Mundi ierakstu kompāniju veidotajos ierakstos, kā arī neskaitāmos Latvijas, Vācijas, Beļģijas un citu valstu zīmolu un izdevēju ierakstu mūzikas ierakstos.

2005. gada jūnijā koris uzstājās ar Igoru Stravinski “Les Noces” Singapūras mākslas festivālā, kā arī sniedza solo koncertu, izpildot a cappella programmu kopā ar diriģentu Māri Sirmo. 2005. gada aprīlī koris piedalījās Luciano Berio Coro mūzikas atskaņošanā Tallinas koncertzālē Igaunijā kopā ar diriģentu Tonu Kaljuste. 2005. gada februārī koris uzstājās Veljo Tormis mūzikas koncertā, kas veltīts viņa 75 gadu jubilejai, Rīgas Latviešu biedrības namā.

2004. gada oktobrī, novembrī koris uzstājās četrās Eiropas galvaspilsētās – Parīzē, Berlīnē, Stokholmā un Tallinā, kā arī vairākās citās pilsētās. 2004. gada septembrī 7. Starptautiskā garīgās mūzikas festivāla ietvaros koris organizēja un uzstājās pasaules slavenā komponista Sera Džona Tavenera koncertā. 2004. gada maijā Singapūrā koris piedalījās Gustava Mālera 8. simfonijas pirmatskaņojumā Dienvidaustrumu Āzijā ar Singapūras simfonisko orķestri un diriģentu Lan Šui. 2004. gada 1. maijā Īrijā Valsts koris Latvija pārstāvēja Latvijas korus Eiropas Savienības paplašināšanās svētkos ar vairākiem koncertiem, kurus organizēja Eiropas Savienība un kas tika prezentēti kultūras programmā “Apsveikuma diena”.

2003. gada septembrī sestajā Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā koris organizēja un uzstājās pasaules slavenā igauņu komponista Arvo Parta koncertā Rīgas Domā.

2000-2006 Vācijā, Austrijā – dalība XII, XIII, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII Starptautiskajā “Bodensee” festivālā.